Pozor: Tyto informace mohou způsobit záchvaty vzteku a těžkou zdravotní a psychickou újmu těm, kdo sledují s láskou a obdivem Babišův Facebook, domácí vězení si užívají a poprvé se ve svém životě setkali s faktem, že existuje stáří, nemoc, smrt a ztráta. Další informace jsou čistě seriózní. Jde o sesbíraná vyjádření odborníků a velmi chytrých lidí. Užijte si čtení!
Izraelský historik Juval Noach Harari, jehož kniha „Sapiens“ rozhodně stojí za přečtení, říká: „Když lidé dostanou na výběr mezi soukromím a zdravím, obvykle volí zdraví,“ konstatuje Harari a vzápětí dodává: „Ale žádat lidi, aby si vybrali mezi soukromím a zdravím, je ve skutečnosti kořenem problému, protože je to falešná volba. Můžeme a měli bychom si užívat soukromí i zdraví.“
V Izraeli ještě zůstaneme: Izraelský ministr obrany Naftali Bennet jasně vysvětluje, že nakažení nelze zabránit, dříve či později se nakazí většina lidí. Hraje se tu pouze o čas. Vyzývá, aby se nejen testovalo ve velkém, karanténa pro pozitivní, ale důležitější je ochránit rizikové občany – lidé nad 60 let a lidé, co mají oslabený imunitní systém jinou vážnou nemocí (diabetes, po infarktu…). Takže oddělení mladých lidí od starších. Až se nakazí 60-70% obyvatel, vytvoří se v populaci protilátky a situace se stabilizuje.
Ekonomové z CERGE-EI, společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy, nabízí svou odbornost v boji proti ekonomickým dopadům epidemie koronaviru: „V první fázi boje proti koronaviru pomáhali vládě a lidem lékaři, zdravotní sestry a epidemiologové, nyní přichází čas i pro nás – ekonomy. Chceme využít naše znalosti k tomu, aby co nejméně lidí přišlo o práci, aby se lidé netopili v dluzích, aby zkrachovalo co nejméně firem, a aby se ekonomika po krizi co nejdříve navrátila k normálnímu chodu,“ uvedl Daniel Münich, výkonný ředitel think tanku IDEA, který se zaměřuje na analýzu, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik. „Také chceme přispět k tomu, aby lidé pochopili, jak na nás všechny krize může dopadnout a jak je možné tomu zabránit.“
O poskytování náhrad za poškození ekonomiky píše na Advokátním deníku Filip Menzer: „V těchto velmi rozsáhlých krizových situacích se jeví jako vhodnější řešení, když je jednotlivým subjektům skutečně poskytována náhrada za omezení jejich vlastnického nebo užívacího práva, což vyžaduje i čl. 11 odst. 4 Listiny. Jiné újmy by byly nahrazovány spíše pomocí státu, který by ji směřoval do zasažených oblastí hospodářství. S ohledem na výše zmíněné důkazní problémy by se tím mohlo vyhnout i zahlcení soudního systému, které je v případě individuálních žalob podle aktuálního právního stavu za takto obtížného důkazního stavu velmi dobře možné.“
Na Advokátním deníku najdete i článek advokáta Václava Vlka: „Současné kroky vlády jsou nevídaným vzorem poučení o mechanismech demokracie a skrytých mechanizmech, které (ne)dodávají legalitu i legitimitu i v krizi a omezení ústavních práv. Naše vláda bohužel už takovou není.“
Některá omezení vlády jsou již na hraně ústavnosti, říká ústavní právník Kysela.
Za část textů děkujeme jedné naší milé podporovatelce, jejíž jméno zde nebudeme uvádět, aby naši spoluobčané toužící po semknutí společnosti, vzájemné lásce a pomoci náhodou upřímně a ze srdce nepřáli smrt jejím dětem, manželovi, mamince, tatínkovi, prarodičům, psům, morčatům a blechám v kožichu těch psů.