Když zabrousíte do diskusí třeba na Seznamzprávy (ano, já vím, je to masochismus) , setkáte se tam s lecčím a nestačíte mnohdy valit oči na to, s jak hloupými lidmi tu člověk žil a žije, zvláště když se jako já prakticky nestýkáte se širokými masami, ale máte kolem sebe jen fajn lidi. Nejvíc mne baví hláška: „Kdo se nenaočkuje, ať sedí doma, protože jeho svoboda končí tam, kde začíná moje svoboda se nenakazit.“ Je čirým faktem, že mi rozluštění tohoto tajného kódu dalo víc než zabrat, neboť mi neustále unikala logika sdělení.

Nerozumím především tomu, jak si autor představuje ony hranice svobody, které na sebe neustále naráží. Nakonec mi došlo, že uvažuje jen v intencích SVÉ svobody. Nějak mu nedochází, že i jeho svoboda se „nenakazit“ (ačkoli já si nemyslím, že taková svoboda vůbec může z podstaty věci existovat, protože to není svoboda, ale právo, resp. snad z pohledu onoho člověka spíše nárok) končí tam, kde začíná moje svoboda se neočkovat dobrovolně aplikovanou vakcínou.

Obecně se mi zdá, že lidé vidí je tu svoji svobodu, a podle toho se chovají – jak jinak než hodně sobecky. Jinak si neumím vysvětlit „svobodu“ vysedávat před hospodou a řvát lidem do oken, i když už mnozí dávno chtějí buď spát nebo si třeba číst v klidu domova. Neumím si vysvětlit „svobodu“ dělat na zahradě hlučné party do ranních hodin, aniž by účastníci „grilovačky“ (jak já to slovo nesnáším) přemýšleli nad tím, jestli nezasahují do svobody sousedů. Neumím pochopit, proč někdo realizuje svoji svobodu tím, že chodí po ulici s reproduktorem, ze kterého řve pro mnohé odporná hudba, a tím zcela zásadně zasahuje do svobody těch, kdo ty kočičiny poslouchat nechtějí.

Lidé zkrátka aplikují pravidlo o svobodě jen tehdy, pokud jde o jejich vlastní zájmy. Jde-li o zájmy druhých, mají být tito vůči nim tolerantní, což je mantra moderní doby v překladu znamenající, že ostatní mají držet hubu a snášet to, co si zrovna kdo usmyslí dělat. Proto si enpochybně ještě mnohokrát přečteme ten blud, že naše svoboda se neočkovat končí na prahu dveří očkovacího maniaka, jehož silně ohrožujeme.

Je mi jasné, že na podzim nepochybně přijde strašlivá mutace sigma nebo omega asi odněkud z Afriky, neboť jak varuje WHO, obyvatelé rozvojových zemích (ze zeměpisu už ale vím, že politicky korektně se dnes říká „méně rozvinuté země“) trpí nedostatkem vakcín a případů tam přibývá nehorázným tempem. Proti této mutaci zřejmě nebude fungovat ani zázračný Pfizer a my neočkovaní tak budeme přímo zodpovědní za smrt dalších tisíců babiček a dědečků, kteří se sice chránili, ale neustáli útok nového zabijáka vyrostlého na hnusných odpíračích, kteří nejsou tak čestní a ohleduplní jako skauti, kteří se aktivně zapojili do očkovací kampaně. Když mám někdy černé myšlenky, říkám si, jestli to všechno nakonec nepovede k pogromům, kdy slušní občané budou masakrovat ty, kteří se nechtěli podvolit. Snažím se těmto myšlenkám bránit, jak to jen jde, protože jinak by to člověk musel raději zabalit už teď, kdyby si připustil, že to může dopadnout jako ve Rwandě, kdy stačilo sakra málo, aby soused sousedovi a jeho dětem mačetou rozpáral břicho. Ne, takto nesmíme přemýšlet, jinak jsme už všechno prohráli a budeme jen čekat na krutý konec.

Víc k postoji skautů k omezování svobod a ničení společnosti zde. Po přečtení odpovědi jejich velení vás už proaktivita u vakcinace nepřekvapí.

K mutacím viru zajímavě prof. Beran.

Takže to uzavřu tím, že je třeba se setkávat a družit s dobrými lidmi, nikoli s pitomci. To ale platilo za všech časů. Namísto škaredých vizí se soustřeďme na to, co díky „pandemii“ může být lepší, protože to je cesta.

%d bloggers like this: