Každý, kdo chce být odpovědný občan a podlehl zvučnému budovatelskému heslu „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě!“, si jistě v bavlněném náhubku libuje a cítí se jako pravý hrdina naší doby. Vždyť zachraňuje ty, no ty životy přece! Ti rozumnější se už dnes děsí toho, že by snad stát vyžadoval ten skvělý módní doplněk i v létě, až bude kapalina v teploměru šplhat ke čtyřicítce. Vězte, že ministerstvo zdravotnictví netuší, co může rouška způsobit kardiakům, astmatikům a vůbec všem.

Naší vládě a ministerstvu zdravotnictví se teď musí nechat jedno – ochota, s jakou odpovídají na žádosti o informace. To se bez stavu nouze nikdy nedělo. Úředníci jako by zapomněli na staré dobré praktiky strkání halvy do písku, zpoplatňování informací horentními sumami a zatloukání. Prostě chtějí šetřit rozjitřené duše občanů a netrýznit je dalšími škodolibými hrami na kočku a na myš.

Proto se občané od vlády a ministerstva už před časem dozvěděli, že nemají žádný plán, žádnou analýzu, prostě že netuší, kam se Česká republika na tom koronavirovém tobogánu řítí. Teď ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že nemá ani páru o tom, co všechno nám mohou podomácku šité hadry, kterými si přikrýváme nos a ústa, způsobit. Ministerstva zdravotnictví jsme se zeptali na jednoduché otázky, které zveřejňujeme:

1. Jaké jsou dopady dlouhodobého nošení neodborně vyrobených roušek?

2. Jakým způsobem byly tyto dopady před zavedením plošné povinnosti nosit roušky zohledněny?

3. Jak bylo zohledněno vdechování znečištěného vzduchu bez potřebného obsahu kyslíku, zato se zvýšeným obsahem CO2 ?

4. Jak byly zohledněny dopady na rizikové skupiny (astmatici, kardiaci a jiné skupiny lidí s různými nemocemi dýchacího ústrojí nebo jinými nemocemi)?

Odpověď je lakonická: „Ministerstvo Vámi požadovanými studiemi ani jinými podklady týkajícími dopady nošení roušek nedisponuje, pročež Vám nemůžeme poskytnout ani dalším informace, jež ve spojení s těmito podklady požadujete. Pokud jde o Váš dotaz související s potenciálními dopady nošení roušek na některé rizikové skupiny, lze nad rámec výše uvedeného konstatovat, že ministerstvo si je samozřejmě dyskomfortu spojeného s nošením roušek vědomo, tím spíše u některých skupin osob typicky s respiračním onemocnění. Tento krok se však ve vztahu ke snižování šíření nákazy novým koronavirem ukazuje jako velmi účinný. Jakmile epidemiologická situace dovolí, bude nepochybně upuštěno i od tohoto opatření.“

Je to přesná citace ze sdělení ministerstva.

Máme pro vás jen jednu radu – jestliže po vás stát chce splnit povinnost, jejíž splnění vám současně neumožnil, vykašlete se na to. Stát se zase neobtěžoval, aby si pečlivě zjistil, zda vám podomácku šité cosi nemůže zdravotně ublížit. Nemusíte poslouchat vládu, jestliže vás nutí dělat věci, které mohou přímo ohrozit zdraví. Roušky všech patří do koše.

%d bloggers like this: