Docela se bavím tím, co to směšné rozhodnutí Ústavního soudu o odmítnutí žádosti o informace vyvolalo. Původní článek byl myšlen jen a jen jako ukázka toho, jací jsou na naší vrcholné soudní instituci kreténi. No a pak to začalo žít vlastním internetovým životem. Vždycky si říkám, že se hmoždím s články, které osobně považuju za opravdové skvosty a lidi zaujme taková pičičinka.

Protože si celé aférky všiml nejen obskurní web Fakta24, ale i neméně obskurní Demagog, říkám si, že se ještě jednou pokusím věci uvést na pravou míru a pak to nechám být. Takže:

O tom, že se rozhodnutí věnuje Demagog, jsem se dozvěděla z FB Zdravého fóra, kde se píše:

Tak jsem klikla na web Demagoga. Tam mne čekal naprosto přitroublý nadpis, který evokuje, že snad šlo o rozhodnutí Ústavního soudu. Achjo. Nešlo, do prkenný vohrady. Neumí si snad autoři přečíst, že rozhodoval Generální sekretář ÚS, nikoliv Ústavní soud? To je příšerné. Nebo je snad i jejich text myšlen, jako ten můj, sarkasticky a jako výsměch ÚS? Nevím, to asi ne.

Samotný text ale není tak špatný. Vážně ne. Web Demagog má v podstatě pravdu. Z inkriminovaného rozhodnutí vyplývá, že žádný zákon neukládá zaměstnavatelům povinnost/oprávnění informaci o očkování zjišťovat. To je pravda a o to mi taky šlo, abych tohle z ÚS vytřískala. Nikde jsem nikdy nepsala, že by rozhodnutí o odmítnutí žádosti snad mělo dopad na to, co se děje v hospodách.

Nicméně – já si na rozdíl od Demagogů (netuším, kolik dobrých právníků pro ně pracuje, moc to asi nebude) nemyslím, že by povinnost/oprávnění zjišťovat informaci o očkování zákazníků vyplývalo ze zákona pro někoho jiného. Žádný číšník, prodavač a nikdo jiný takové zákonné oprávnění skutečně nemá. Jenže je to jen můj názor a je mně i vám k užitku jak žábě kudrlnika. Právo, které není zaštítěné soudem, není právo.

Ústavní soud tedy uvádí, že nemá zákonné zmocnění zjišťovat proočkovanost svých soudců a jejich asistentů. Nepopírá však, že informaci o tom, zda někdo je naočkovaný, mohou zjišťovat například provozovatelé stravovacích služeb a další, které zákon zmocňuje takovou informaci žádat. 

Tohle je tedy ze strany Demagogu lež. „Oprávnění“ různým subjektům vyplývá jen z opatření obecné povahy. To není podle mne dostačující, protože opatření smí být vydávána jen na základě zákona a nesmí ukládat nové povinnosti, které by již v zákoně nebyly. Bohužel ale platí princip presumpce správnosti aktů (v právním státě je to nezbytná zásada, v neprávním ničí lidi). Z ní vyplývá, že opatření je považováno za zákonné, dokud ho nezruší soud. Než oaptření zruší soud, skutečně má číšník oprávnění zjišťovat, jak an tom jste s píchancem. Když jste v hodspodě bez, porušujete opatření a pokuta je skutečně až 3 míče (ale to těžko někdy uloží – doufejme). No ale stejěn bude brzou nouzák, tak co vlastně řešíme. Budeme tak leda doma při svíčce koukat kočičce do prdýlky, jak říkávala moje prababička.

Chápu, že by lidé rádi ono zákonné zmocnění viděli. Já taky. Ale přát si můžeme třeba hodinky s vodotryskem, přijmout naopak musíme fakt, že žijeme v totalitě, kde je možné cokoliv. Sami víte, že roušky taky nikde v zákoně uloženy nejsou, ale přesto je mohlo nařídit až opatření a stačilo jen velmi obecné a nic neříkající zmocnění v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Takže se může stát i to, že soudci neprávního státu se přikloní v výkladu Demagogu a budou dál nepokrytě lhát. Škoda, no.

Nedělám si iluze, že někdy ko*oti s NSS změní myšlení a přiznají, jak moc pochybili a kolika lidem ublížili. To se prostě nestane, na něco takového je již pozdě. Zákopy pro tuhletu válku už prostě byly vykopány.

Takže abych to shrnula: skutečně z onoho rozhodnutí nevyplývá přímo vůbec nic pro provozovny a zjišťování informací o očkování třeba číšníkem nebo kadeřnicí. Samotné rozhodnutí je především ukázkou toho, jak otřesně Ústavní soud lže. To je děsivé a vůbec ne dobré. Značí to naprostý rozpad systému, na jehož rozvalinách snad postavíme nový svět, budeme-li mít hodně štěstí.

Z celé aférky pak jednoznačně plyne poučení: Nevěřte ani Fakta24, ani Demagogovi. Oba weby melou z cesty. Komu věřit, to vám ale nepovím, na to musí každý přijít sám.

%d bloggers like this: