Dnes jsem byla na úžasné demošce v Brně, dokonce jsem měla tu čest promluvit. Děkuju tímto organizátorům, opravdu klobouk dolů! A děkuju všem, kteří vážili cestu zblízka i z daleka a přišli. Jste zlatí, nejzlatější. Kvůli lidem jako jste vy má všechno cenu!


Na té akci ke mě přišly tři milé dámy: ptaly se, co mohou dělat – jak mohou pomoct. My s Davidem děláme hodně specifickou práci, a proto nikdy moc nevím, co na to odpovídat. Potřebovali bychom ideálně právníky, kteří by psali všechny ty žaloby a podání. A pak mne to v rozhovoru s těmi dobrými vílami napadlo: vždyť my potřebujeme jako sůl mít na své straně komunální politiky! Starosty, starosty, zastupitele! Jsou důležitější než ti, kteří sedí v Parlamentu, protože jsou blízko lidem. Skutečně znají jejich problémy, neboť žijí tytéž životy. To platí samozřejmě hlavně v obcích a na menších městech, na pražském nebo brněnském magistrátu dost těžko.

My v Brně to máme těžké, máme tu primátorku, z jejíhož hlasu pouštěného v pravidelných intervalech v šalině se člověku spíše ježí chlupy (lépe řečeno je to tak odporné, že je vám fyziky zle) než cokoli jiného. Prý se máme semknout a vydržet. Prostě obecné hloupé řečičiky. V Praze je zase z primátora hrdina první linie, který si v nemocnici hraje na lékaře – zachránce.

Z naší pracovní zkušenosti ale velmi dobře víme, že na obcích a maloměstech pracují skutečně zapálení lidé. Lidé, kteří jdou každý den se svou kůží na trh. Lidé, kteří nejsou pohlceni světem politiky, ale takoví, kterým jde právě a přesně o občany a o to, jak se jim žije. Nedělají to pro peníze ani pro vliv. Spíš proto, že mají potřebu řešit věci veřejné a chtějí, aby všechno bylo tak nějak správně.

Proto si myslíme, že je teď úkolem každého občana jít za svou starostkou nebo za svým starostou a buď jen předávat relevantní informace nebo žádat pomoc svobodě a demokracii, pomoc lidem. Věříme tomu, že přesně tohle je ta nejlepší cesta. S lidmi v komunální politice se dá dobře mluvit a jsou rozumní. Potřebujeme, aby lidé ve vedení obcí byli „na naší straně“. Bez nich se nám bude demokracie a právní stát zachraňovat velmi těžce.

%d bloggers like this: