Dnes mne opravdu vystrašil jeden blog na Aktuálně. Konkrétně jde o text Hořejšího s názvem „Už jsme z toho skoro venku…“ Obrat o 180° je podivný, nelogický, a proto strašidelný. Nevěstí jistě nic dobrého, jestliže se jeden z hlavních hrobníků Česka najednou zaklíná promořeností a tím, že už jde jen o doočkování seniorů, což by se ostatně dalo celkem snadno zařídit třeba mimořádným opatřením, které by nepromořené ohrožené části populace jednoduše nařídilo se povinně vakcinovat v zájmu celku (šlo by skutečně o mírnější opatření, než týrat celou společnost nebo tlačit na očkování mladých, zdravých a dětí). K ničemu takovému ale samozřejmě nedojde, protože ochrana „zranitelných“ nikdy nebyla a ani nebude cílem (pokud by vůbec vakcína byla sto zajistit seniorům ochranu a nepředstavuje-li pro ně větší riziko nž přínost).

Hned v úvodu jsem vyjádřil optimistický názor, že jsme už velmi blízko stavu kolektivní imunity a tedy je na pořadu dne i možnost zrušit veškerá povinná protiepidemická opatření, tedy totéž, co učinili v Anglii. Zůstává ale ještě jedna věc k dořešení – máme ještě relativně hodně neočkovaných seniorů. Pokud bychom je co nejdříve naočkovali, mohli bychom se už asi vydat tou britskou cestou k „normalizaci“. Covidová epidemie bude mít (a do značné míry již nyní má) v naší populaci už skutečně charakter podobný sezónní chřipce nebo dokonce i mírnější. A znovu zdůrazněme – není to důsledkem změny viru (naopak – nyní dominantní varianta delta je ve všech směrech horší než to, co bylo před ní), ale zásluhou vysoké proočkovanosti a promořenosti populace.

Proč by měla být indická mutace horší, než všechno ostatní, projevuje-li se hlavně rýmou, to nechápu, ale budiž. Je o 50% ankažlivější, než předchozí varianta, která byla o 50% nakažlivější než ta před ní, já vím, blablabla.

Člověk by mohl tajně doufat, že Hořejšímu třeba konečně něco docvaklo, kdyby kanadské CBC nezveřejnilo prakticky v ten samý čas jako naše Česká hlavička roku 2020 obdobně znepokojující článek. Proč došlo k takovému kroku? Proč? Nevím, ale hezké to nebude:

Alberta announced Wednesday that it will soon have no mandatory COVID-19 protocols: no more mandatory masking, contact tracing or isolating. It’s part of a move to treat the coronavirus more like other respiratory viruses.

Je to opravdu děsivé čtení, brrr. Obávám se, co je zatím a co mnohem horšího, než dosavadní covidová magořina, se na nás chystá. Na návrat k nějakému předchozímu životu opravdu nevěřím. Spíš se mi zdá (vzhledem k rostoucí frekvenci článků o dopadech Green Deal na naše životy), že to, co mělo být za zástěrkou viru upečeno, je již hotovo a my můžeme jen sledovat, jak moc budou naše životy a svoboda zničeny, a modlit se, abychom z toho všeho vyvázli alespoň holým životem.

Ne, necítím ani špetku radosti z toho, co napsal Hořejší a co se děje v kanadské Albertě. Nevěřím rozvolnění v Británii. Hlavně proto, že nevěřím Hořejšímu a dalším špatným prorokům – když oni něco napíšou, nemůže to být pro dobro světa. Mrzí mne, že nedokážu zajistit, aby moje děti přežily to, co se chystá, protože nemám peníze na to, abych nakoupila drobné kousky zlata a stříbra a udělala tak aspoň malý krok k tomu, abych potomkům zajistila aspoň střechu nad hlavou a základní obživu. Nemůžu udělat nic s tím, co je naším osudem a není to ani trochu dobrý pocit.

%d bloggers like this: