Velitel učí nové policajty matematiku a povídá:
„Dám vám příklad: 5-7+2=0. Rozumíte tomu?“
Všichni nováčci vrtí hlavou, že nerozumí.
Velitel praví: „Tak, chlapi, jinak, dám vám příklad. V autobuse jede 5 policajtů, 7 jich vystoupí. A kolik jich musí do autobusu nastoupit, aby tam nikdo nebyl?“

Na tenhle vousatý vtip jsem si vzpomněla dnes ráno u čtení mediálního braku zvaného Seznamzprávy. Byl tam článek pojmenovaný: „Vláda chce kvůli covidu dát větší pravomoci policii“. To není novinka, Seznamzprávy jen dostaly zadání trochu pocuchat lidem nervy. Text je postaven na výpovědi jednoho šaška, konkrétně vedoucího pražského městapa. Tenhle chytrolín, evidentně právní expert, si myslí následující:

V neveřejném dopise Šuster vysvětluje, proč policie fakticky nemá šanci opatření vymáhat. Problémů je hned několik. V první řadě je to potíž s pokutováním. Za porušení opatření sice hrozí mnohatisícová pokuta, s tou ale musí hříšník souhlasit. Pokud nesouhlasí, přesouvá se spor do přestupkového řízení, kde je vymahatelnost mizivá. Podle druhu porušeného předpisu ho v Praze vyřizuje buď Krajská hygienická stanice hlavního města Prahy nebo Odbor bezpečnosti MHMP. Úřady ale přestupky nestíhají řešit. Pokud vůbec přijde nějaká pokuta, trvá to několik měsíců, zatímco epidemie se dokáže zhoršit mnohem rychleji. ‚Výchovný‘ efekt je tedy nulový, tvrdí Šuster. Správní řízení je podle šéfa strážníků špatné samo o sobě v tom smyslu, že hygienici mají víc práce s přestupky na úkor trasování nebo jiné smysluplné činnosti.

Už asi chápete, proč mne napadl úvodní vtip.

Ten pán, který se už už třese na to, aby mohl pořádně na ulici lynčovat neposlušné antirežimní živly, asi vůbec nechápe, čeho se novela týká, co je udělení pokuty na místě a co je správní řízení a hlavně jaká jsou práva občana a meze policajtů a strážníků. Je to docela děsivé. Asi tak, jako že ten náš plešatý Váleček, netuší, co jsou lidská práva a jejich výkon. Proč jsou v tomhle státě u koryt samí právní diletanti, to tedy netuším.

Ve skutečnosti jde o tuto novelu, jen městapáci to tak nějak neví.

Ještě děsivější je ale představa, jak by dotyčný boss od strážníků chtěl opatření vymáhat, jak by nás chtěl vychovávat? Přál by si snad znovuzavedení práva útrpného? Líbilo by se mu nasadit těm bez roušky španělskou botu, natahovat je na skřipec, vařit v oleji nebo zkusti na ně palečnici?

%d bloggers like this: