K Evropskému soudu pro lidská práva doputovala opatření, kterými česká vláda omezovala základní práva občanů během tzv. nouzového stavu. Lidé se totiž nemohu smířit s tím, že by si exekutiva mohla dělat, co se jí zlíbí, aniž by nad ní byla aspoň nějaká soudní kontrola. Ústavnímu soudu, který české občany odbyl a nechal je na holičkách, hrozí, že sklidí mezinárodní ostudu.

Stěžovatelka, která se na Ústavní soud obrátila kvůli vyhlášení nouzového stavu a krizovému opatření, které omezovalo pohyb osob, se ochrany od našeho soudu nedočkala. Ti, kdo mají chránit lidská práva a ústavnost, jí řekli, že její práva tvrdými omezeními nebyla dotčena a když by trvala na tom, aby se soud vůbec případem zabýval, měla by spáchat přestupek nebo trestný čin, aby se ukázalo, že k zásahu do jejích práv došlo.

To je samozřejmě absurdní požadavek, stejně jako tvrzení, že stížnost nepřesahovala zájmy stěžovatelky. Vždyť koho z nás se omezení pohybu nedotklo? Jestliže český Ústavní soud odmítl poskytnout lidem ochranu před zásahy ze strany exekutivy, nejen že se vysmál své dosavadní judikatuře, kterou teď můžeme tak leda vyhodit do koše, ale dokonce jednal v rozporu
s doporučeními mezinárodních institucí. Například vysoce respektovaná Benátská komise, kde působí ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, ve svém doporučení zdůrazňuje potřebu soudního přezkumu aktů vydaných v souvislosti s nouzovým stavem.

Je směšné, jestliže Ústavní soud tvrdí, že se občané mají spokojit s kontrolou Poslanecké sněmovny, kde má vláda přece většinu. Těžko se tam dočkají efektivního přezkumu a dohledu zvláště v situaci, kdy máme trestně stíhaného premiéra. Jestliže si soudci právě takto představují dostatečnou obranu lidí před zvůlí vlády, nezbývá stěžovatelce nic jiného, než se proti „nálezu“ (označeném dosti zajímavě jako pouhé usnesení a vyhlášeném na tiskové konferenci s vybranými novináři, ale bez
přítomnosti stěžovatelky) Ústavního soudu bránit.

Brzy se k ESLP dostane i ta největší z ostud, kterou si Ústavní soud za pár týdnů stihl uříznout: neuvěřitelné rozhodnutí o tom, že zadrátované hranice mohou patřit k našemu běžnému životu. Jsme přesvědčeni, že ESLP nedovolí, aby státy beztrestně zakazovaly svým občanům opustit zemi.

%d bloggers like this: