Karla Kryla mám ráda. Hodně. Mezi moje nejoblíbenější patří Tekuté písky, které jsem si dřív pouštěla k žehlení (není to zrovna nejlepší volba, já vím) a pak Číslo na zápěstí. Refrén je až brutálně současný: „Toť domov tvůj, tvá vlast a tvoje štěstí, o čem jsi snil, už zítra nastane, ty hrdý buď, a číslo na zápěstí budiž tvůj znak a tvoje pýcha, občane!“

Nad svým „číslem na zápěstí“ člověk nezbytně nutné přemýšlí, když si znovu a znovu s nevěřícně povytaženým obočím čte navrhovanou vládní novelu zákona o ochraně veřejného zdraví.

Naše hlavní hygienička Rážová před pár dny řekla: „Nechceme zavádět restrikce pro neočkované. Tím cílem je spíše opačný model. Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využít pouze při pravidelném opakovaném testování.“

Jak moc se její názory liší od zpráv z Číny, nad jejímž systémem benefitů pro poslušné občany jsme před pár měsíci kroutili hlavou a říkali si, že se nic takového v Evropě, kde máme jako základ ze všech nejzákladnější systém ochrany lidských práv a svobod, stát nemůže?

O Číně se před časem psalo jako o nejhorší zemi na světě, která občany hodnotí a kádruje. Dočetli jsme se například toto:

„Kdo bude mít skóre příliš nízké, bude mít například problém sehnat letenku, pronajmout si dům, získat přístup k vysokorychlostnímu internetu, vzít si půjčku či se ucházet o manažerské posty. Děti nebudou přijaty na prestižní vysoké školy. Naopak jedinci s vysokým počtem bodů získají řadu benefitů, jako jsou slevy v internetových obchodech, lepší umístění v seznamce či kratší čekací lhůty na zákrok v nemocnici.“ (Lidovky.cz)

„Úřad, který byl pověřený shromažďováním a vyhodnocováním dat o každodenním chování občanů a firem, prý jen v roce 2018 zjistil asi 14 milionů příkladů „nedůvěryhodného chování“. Čína v rámci zavádění systému „sociálního kreditu“ zakázala „nespolehlivým“ občanům zaznamenaným v testovacím provozu například cestovat letadlem či vlakem, podle oficiálních čísel od čínské vlády tak pocítilo v roce 2018 omezení v dopravě přes 6 milionů lidí. Čínská vláda je se systémem spokojená a vychvaluje ho, díky němu prý splatila daně a dluhy 3,5 milionu firem a občanů, informuje o tom deník Le Figaro.“ (TECHinstory.cz)

Dnes se dozvídáme, že třeba taková TOP09 vlastně s tímto systémem naprosto souhalsí. Jen testovaní mají mít výhody. Podívejte se na FB poslance Válka, který píše: „Sám se naočkovat nechám, doufám, že co nejdříve. Nebudu muset chodit na testy, nebudou mě trasovat, nebude mně hrozit karanténa a především nebudu riskovat, že se nakazím.“ Ano, poslanec, který nás, občany zastupuje a rozhoduje o našich právech je se šmírováním (eufemisticky nazýváno jako trasování) lidí a „benefity“ naprosto srozuměn a schvaluje ho. Šílené, co? Ponechcme stranou, že dokonce jako lékař se naivně domnívá, že očkování mu zabraní v tom, aby se mohl nakazit.

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která zavádí kontrolu nad občany tím, že přikazuje operátorům poskytovat údaje o pohybu osob a dává jednomu ministerstvu absolutní kontrolu nad našimi životy a smrtí, je mimořádně nebezpečná. V kombinaci s „dobrovolným“ očkováním, na podstoupení kterého má být dle vyjádření Prymuly, Blatného nebo Rážové navázán systém benefitů pro občany, včetně přístupu k nějakým, zatím neupřesněným, službám, jde o něco, čeho ybchom se ěmli všichni pořádně bát.

Co teď můžeme udělat, je psát poslancům a senátorům. Z jejich vyjádření se zdá, že si uvědomují zvrácenost navrhované právní úpravy. Doufejme, že nic takového neprojde. Ovšem v takovém Německu se to už stalo. Na občany, kteří byli proti, poslalal vláda těžkooděnce a vodní děla.

%d bloggers like this: