Babiš se chová jako bláznivý diktátor. Nastálou situaci si musí vysloveně užívat. Chrlí jedno opatření drsnější než druhé a konečně dostal příležitost k likvidaci právního státu a demokracie. Není ale sám, jiné státy v Evropě si taky nenechají ujít příležitost, aby si zkusily, jaké to je vládnout neomezeně. Možná by náš premiér mohl slova pozitivní a negativní nahradit slovem „babiš“. Jen by to pak, stejně jako ve filmu Diktátor, působilo menší problémy, zvláště když by lidé chtěli vědět, jak to mají s koronavirem. „Jste koronavirus babiš,“ není zrovna to, co vás uklidní.

Zostřené trestní sazby, uzavřené hranice, omezení pohybu i za těmi dráty, výhružky, že dojde k omezení zdravotní péče, ochromení života v zemi. Moc v rukou lidí jako je Prymula, kteří se nestydí říci, že demokracie je vlastně celkem k ničemu. Katastrofa neskonale horší než celý koronavirus je na obzoru. Umíme si vůbec představit, co by znamenalo takové omezení zdravotní péče? Kolik lidí by bylo v ohrožení jinými nemocemi? Ví Babiš a jeho nohsledi, kolik lidí denně v ČR umře? Ví, kolik jich umře po světě na jiné příčiny – rakovinu, cukrovku, selhání srdce? Uvědomujete si ale současně, jak pokrytečtí jsme? Kolikrát jste byli svědky toho, že v šalině nikdo nepustí sednout stařenku? Kolik našich rodičů a prarodičů jsme nacpali do domovů důchodců a eldéenek a přijedeme za nimi na Vánoce a za pět minut spěcháme pryč? Kolikrát jste četli duchaplné hlášky, že konečně snad vymřou voliči komunistů? A teď se senioři hodí jako politický argument? Odporné.

Ano, víme, že jsou senioři ohroženi. Je to smutné a je třeba se zaměřit, stejně jako v některých jiných státech, na jejich ochranu a na to, abychom měli všichni přístup k ochranným pomůckám. To, že pro nemocnici v Podolí musí šít lidé látkové ústenky, je nehorázné. Tak se o nás Babiš stará? Jak je možné, že se už začátkem ledna neudělaly zásoby? To je lajdáctví největšího kalibru a ten klučík, který se vydává za ministra zdravotnictví, měl už dávno rezignovat. Kdo by tam ale přišel místo něj, že. Nějaký schopný odborník těžko, ti teď nemají prostor se vyjadřovat a jednat.

Je s podivem, jak se s koronavirem vypořádává Jižní Korea. Virus je tam přítomný už mnohem delší dobu než v EU. Korea uvádí, že má přes 8 000 nemocných, jen 75 (k údajům dostupným dnes) zemřelo a pouhých 59 je ve vážném stavu. To není na padesátimilionovou zemi špatné, respektive je úplně normální, že lidé prostě umírají. Přitom, alespoň podle zpráv, se tam drastická opatření nepřijímala. Dovolíme si citovat z Lidovek„Z hlediska rozšíření nákazy byla Jižní Korea považována již před vypuknutím stávající koronavirové krize za obzvlášť rizikovou. Souvisí to se zeměpisnou blízkostí k Číně, zároveň patří Korejská republika k nejhustěji zalidněným státům na světě. Na rozdíl od Číny nebo Itálie ovšem jihokorejská vláda nepřistoupila k podobně drastickým opatřením v podobě izolování celých měst a provincií od okolního světa. Vláda dokonce ani nezakázala cizincům vstupovat na území. Pouze ti, kdo přijížděli z provincie Chu-pej, která byla epicentrem nákazy v Číně, museli do dvoutýdenní karantény. Namísto toho ve spolupráci s mobilními operátory rozesílá varovné zprávy těm, již se nacházejí v místech s vysokým výskytem nakažených. Vedle toho lze online sledovat, kde se lidé infikovaní koronavirem zrovna pohybují, což má také přispět k sociální kontrole.“

Jak je možné, že to zvládají? Jak je možné, že dělají rychlotesty, kontrolují lidi online a mají dost dezinfekce a pro zdravotníky respirátory? Možná proto, že jednají podle protokolů vyzkoušených u SARS. Ty my nemáme. Tak střílíme od boku jak na Divokém Západě a evropské státy se chovají jak utržené z řetězu. Neumí ani říct, jak dlouho tento výjimečný stav potrvá. Pustí pak moc, kterou si uchvátily? Kde máme vyjádření poslanců, kteří jediní mohou exekutivu usměrnit a s vyhlášením nouzového stavu něco udělat? Kde jsou projevy ústavních soudců a jiných významných právníků?

Je neuvěřitelné, že na Babišově facebookovém profilu najdeme tisíce oddaných komentářů diktátorových poddaných. „Pana Babiše, toho nejlepšího premiéra“ pořád řada lidí miluje. Nepochopitelné. Zvrácené. Ale asi nám to patří, jestliže se jako národ nedokážeme vzepřít a požadovat, aby o našem osudu rozhodoval někdo příčetný. Možná už nastal čas na občanskou neposlušnost. Babiš sám patří do trvalé karantény.

K náhradám škod za nouzový stav viz zde.

Doplněno: Jsme rádi, že se nám nakonec podařilo najít článek od jiného advokáta Václava Vlka, který chápe nebezpečí vlády bez kontroly. Nechápeme spolu s ním, jak je možné, že se poslanci stáhli a nechali exekutivu řádit. Zrovna 15. 3. je to více než symbolické. Děkujeme také jinému advokátovi Zdeňkovi Koudelkovi, že s vytrvalostí lva bojuje.

Doplněno dne 16. 3.: K zákazu vycházení se vyjadřují KONEČNĚ!!! první politické strany. Zde STAN. Za nás občany děkujeme.

Doplněno 18. 3.: Jsme rádi, že už se ozývají další. Kokrétně:
1. Česká justice: Vláda v době koronavirové: zmatky a právní inženýrství
2. ODS: Apelujeme na vládu, aby podávala pravdivé informace
3. KDU: Premiér Babiš nezvládá svou úlohu krizového manažera. Vystavuje tím zdraví obyvatel obrovskému riziku
4. Pěkné shrnutí kritiky má na svém dnešním blogu pan Ivo Cerman

%d bloggers like this: