Říkala jsem si, že už dneska jen dodělám jednu právní analýzu a zavřu noťas. No, analýzu hotovou nemám, zato mne „pobavila“ jedna informace na Idnes. Dovolím si proto ještě upozornit na tuto absurditu a pak už si dám pohov.

Jedná se o článek s názvem „Obchod? Ne, raději lidská práva. Europoslanci odmítli investiční pakt s Čínou.“ V textu se mj. uvádí: „Sedm let vyjednávaná investiční dohoda mezi Evropskou unií a Čínou dostala stopku od Evropského parlamentu. Poslanci ve čtvrtek odhlasovali rezoluci, v níž schválení dohody podmiňují zrušením čínských sankcí. Ty Peking nedávno uvalil na evropské kritiky porušování lidských práv.“

Už to mne zaujalo, a proto jsem odvážně četla dál a narazila jsem na poklad:

Situace v oblasti lidských práv je nyní v Číně nejhorší od masakru na náměstí Nebeského klidu,“ píše se v rezoluci. Europoslanci se na jejím znění dohodli téměř jednomyslně. Pro bylo 599 členů, proti třicet. Zdrželo se 58 unijních zákonodárců… Jenže pokud má dohoda platit, musí ji ratifikovat právě Evropský parlament. Ten to ale nyní odmítá. „Ochlazení vzájemných vztahů z posledních týdnů nás přimělo nakonec schvalovat zcela jiný text. Ten mimo jiné znovu připomíná neutěšenou situaci v oblasti lidských práv v Číně a nabádá Evropu k větší ostražitosti proti kybernetických hrozbám,“ popisuje hlasování v Evropském parlamentu jeho místopředsedkyně Dita Charanzová. 

Opravdu, opravdu a ještě jednou opravdu si státy EU myslí, že jsou v pozici, kdy mohou komukoli vyčítat, JAK zachází s lidskými právy a svobodami po roce teroru vlastních obyvatel a v okamžiku, kdy lidem vyhrožují apartheidem, pokud se nenechají očkovat proti nemoci, která bude mít co dělat, aby měla smrtnost jako chřipka?

Dobrou noc a hodně štěstí, budeme ho sakra potřebovat…

%d bloggers like this: