Masaryka máme rádi, to už jsme psali. Ale dnes ráno jsme „Tatíčkovi“ zazlívali, že nás odtrhl od habsburské monarchie. Jako správní Češi si důrazně stěžujeme, že jsme byli ochuzeni! Je totiž zjevné, že Rakušané si po rozdělení ponechali to lepší ze soudcovského stavu! Na nás zbyly jen ohlodané kosti. Proč?

Protože rakouský ústavní soud má zjevně mnohem víc kuráže a rozumu než ten český. Zatímco naši soudci dolézají za ministryní, aby si stěžovali na ty, kdo brání zbytky lidských práv, nebo se navážejí do advokátů, že nedělají dost pro blaho lidstva, ti rakouští brání svobodu a demokracii.

Rakouskou vládu samozřejmě nenapadlo nic jiného než vydat podobně ujetá opatření jako tu naši. Zakázali prakticky všechno, lidi mohli jen do obchodu, k lékaři nebo na vycházky do přírody (ale ne to nějak přehánět). Jinak měli sedět doma a šlus. Naštěstí se našli Rakušané, kteří se nezjančili a kteří se odmítli bez boje podobným hovadinám podvolit. Proto ústavní soud našich jižních sousedů obdržel okolo 70 stížností. O třech z nich včera rozhodl. Sebastian Kurz musí mít po náladě, protože soudci mj. potvrdili, že plošné omezení svobody pohybu je protiústavní.

Přiznáme se, že nám tato informace po ránu naopak náladu dost zdvihla. Rakouský soud ukázal, že si vláda v právním státě nesmí nic takového dovolit. Současně je nám jasné, že pro náš Ústavní soud to teď není jednoduché. Jak se bude rozhodovat dál? Budou se zuby nehty bránit neústavní kroky vlády nebo se konečně ten nejdůležitější soud v zemi, jediný strážce lidských práv, zmátoří a začne se chovat tak, jak se měl chovat od počátku? Nebo se znovu půjde k Evropskému soudu pro lidská práva?

Nejsme si tím jistí. Zatím dostal pan soudce Fenyk (ano, ten, který si na nás stěžoval u ministryně) na stůl další stížnost na ten nejhloupější ze všech hloupých zákazů – zákaz opustit republiku. Jak to dopadne pod tíhou důkazů, že covid je jedna velká habaďůra? Jak se čeští soudci vyrovnají s rozhodováním soudů v jiných evropských zemích? Máme se těšit na další kola v ringu, nebo už to konečně skončí?

%d bloggers like this: